Амалгама срещу композитна пломба – вие решавате!
Вечният спор за амалгамата и композита продължава…
В цял свят се говори за два вида пломби – метални и бели.
Първите, както може би се досещате са амалгамените, а вторите могат да бъдат повече от един вариант, но най-често става въпрос за фотокомпозитни обтурации(пломби).
Амалгамата се използва от повече от 140 години и се води за един от най-употребяваните и тествани стоматологични материали в света. Все още има доста противоречия за някои от въпросите свързани с нея. Тези неясноти са най-вече свързани с нейните съставки или по-точно със съставката – Живак. Това е така, защото едни изследвания показват, че излъчването на живак от нея не е малко и може да бъде опасно за човек, докато други не го потвърждават. По тази причина съм подготвил настоящата статия за вас, за да прецените сами каква пломба бихте желали при следващото си посещение при стоматолог и дали да не смените старите си амалгамени обтурации.
Преди да получите подробна информация относно предимствата и недостатъците на двата вида пломби, е добре да сте наясно че основният казус за това дали композитите могат да заместят напълно амалгамата идва от един съществен въпрос – дали трайността им може да бъде сравнена с тази на амалгамата? Този казус също не е напълно научно решен, защото има изследвания и в едната и в другата посока. Едно обаче е сигурно – при правилно поддържане на белите пломби и хигиената, те издържат повече от 10-15 години.
Дентална амалгама
Тя представлява смес от живак и прах състоящ се най-често от сребро, цинк или паладий. Последните подобрения на амалгамата включват различни съставки, които намаляват отделянето на живак. Тази смес най-често се предлага в капсули. Преди употреба те се поставят в машина, която свързва съставките и прави амалгамата готова за използване. След тази процедура, амалгамената пломба може да бъде поставена в оформената и почистена кухина на зъба.
Предимства
– денталната амалгама е много здрава, защото се състои от метал и съответно може да издържи на тежки натоварвания, каквито са тези в областта на последните зъби
– амалгамата е сравнително евтина
– бързо се оформя пломбата
– доказано трайна е
Недостатъци
– амалгамата съдържа живак
– при някои хора се наблюдава чувствителност към топло и студено след нейното поставяне
– амалгамата не се втвърдява веднага и е необходимо време преди да можете да дъвчете с нея
– амалгамата изисква отстраняване на по-голямо количество здрави зъбни тъкани от необходимото, за да се осигури нейната цялост и здравина
– амалгамата увеличава своя размер в течение на времето
– под амалгамени обтурации може да се открият пукнатини в зъбите, заради постоянното й увеличаване
– амалгамата не е естетична
– с амалгамата трудно може да се пресъздаде естествената анатомия на зъба, която е важна за неговото правилно, ефективно и дълготрайно функциониране
Фотокомпозитни пломби
Композитите са съставени от полимери, които образуват специална твърда пластмаса. За да се втвърди материалът е необходима определена светлина идваща от фотополимеризираща лампа. Най-често този материал се продава в шприци или капсули за директна употреба.
Предимства
– фотокомпозитите не съдържат живак
– цветът им може да наподобява този на зъба, т.е. пломбите са естетични
– пломбите от този материал позволяват моментално натоварване
– не изискват премахване на неувредени зъбни тъкани, а само на кариозните такива
– позволяват наподобяване на анатомията на зъба
Недостатъци
– фотокомпозитите са малко по-скъпи в сравнение с амалгамените пломби
– те си променят цвета с течение на времето вследствие на храненето
– изискват по-добра и правилна орална хигиена, за да бъдат трайни
– по-дълго манипулативно време за пресъздаване на релефа на зъба
Изборът какви пломби да имате в устата си зависи от вас.
Добре е да знаете, че все повече проучвания сочат, че амалгамените обтурации, особено тези използвани преди 7-8 и повече години, отделят живак при различни ситуации – хранене, почистване на зъбен камък, миене на зъбите и др. Употребата на такъв тип пломби дори е забранен в някои страни като например в Швеция, поради съмнения за увреждане на човешкия организъм.
(За всички заинтересовани: http://en.wikipedia.org/wiki/Dental_amalgam_controversy).
В едно от изследванията направени в Швеция се посочва, че е установено натрупването на живак в мозъка и бъбреците. Като цяло проблемът с прекомерното количество живак идва от факта, че той блокира действието на някои много важни ензими и организма не може да се освободи от него.
Няколко клинични случаи на премахнати амалгамени обтурации при пълна защита за пациента:
Д-р Богомил Стоев Ви предлага смяна на всички стари амалгамени обтурации при максимална сигурност за вас чрез всички съвременни средства или пък ако имате нужда от нови пломби, обадете ни се днес и запазете своя час – 0988984517 или ни пишете на имейл: clinic@stomatologsofia.com и ние ще ви се обадим!
14.05.2022 @ 19:53
You are a very smart person!