Гингивит – част 1!!!
Какво всъщност наричаме гингивит ?
Гингивитът е възпаление на венците (тъканите около зъбите и зъбодържащия апарат), който в повечето случаи ерезултат на лошата устна хигиена . Това заболяване е много често срещано и може да има различна тежест. Като цяло възпалението се характеризира с червени , подути венци, които кървят лесно при миене на зъбите или ползване на конец. Гингивитът започва своето развитие, когато остатъците от храна се смесят с бактериите в устата и се образува зъбната плака, която не бива отстранена в кратки срокове. Ако тази структура не бъде отстранена, с времето се втвърдява и се образува зъбен камък, който е още по-травмиращ за венците. Той не може да бъде отстранен с четка и паста, а само чрез професионално почистване извършено от стоматолог.
Зъбната плака и зъбният камък са пълни с опасни бактерии и ако те не бъдат отстранени навреме, започват да дразнят
венците и причиняват тяхното възпаление . Ако не се лекува своевременно, гингивитът често се утежнява и преминава в пародонтит. Той се характеризира с възпаление и увреждане на костта, както и с образуване на костни джобове. С течение на времето, ако не бъдат взети правилните мерки, започва отдръпването на венците и оголването на корените на зъба. Като последната фаза от заболяването е свързана с разклащането и падането на съответните зъби.
Кои са причините за появата на гингивита ?
Най-често причината е неправилна и съответно неефективна хигиена на устната кухина , която позволява на бактериите в зъбната плака да се задържат достатъчно дълго, за да увредят околните тъкани. Все пак има и други фактори, които повишават риска от развитие на това често срещано заболяване :
– Цигарите и дъвченето на тютюн са предразполагащи фактори поради факта, че те намаляват възстановителните сили на венците, заради намаления приток на кръв, който предизвикват.
– Силно изкривените, завъртяни или припокриващи се зъби, осигуряват повече зони за задържане на зъбната плака, а освен това тези места по-трудно се поддържат чисти .
– Хормоналните промени в пубертета , бременността и менопаузата, обикновено увеличават риска от развитие на гингивит. Промененият хормонален статус довежда до по-висока чувствителност на венците към бактериалната атака.
– Стресът влияе негативно върху имунната система и така индиректно създава предпоставки за развитие на гингивит, заради нарушеният отговор на организма към дразнители намиращи се в зъбната плака.
– Дишането през устата може да създаде обстоятелства благоприятстващи хроничното дразнене и възпаление на венците.
– Небалансираната диета (хранене), с високо съдържание на захар и въглехидрати и с ниска консумация на вода, увеличават образуването на плака и намаляват нейното отстраняване. Освен това, недостатъчният прием на важни за организма хранителни вещества нарушава защитните сили на венците и те по-бурно реагират на бактериалните атаки, което е свързано с по-тежко възпаление.
– Захарният диабет също може да създаде предпоставки благоприятстващи развитието на гингивит.
– Някои лекарства също могат да повлияят реакцията на организма спрямо зъбната плака. Това са някои имуносупресивни лекарства, Фенитоин, Циклоспорин и други.